Kūdikių mityba

Tinkamas maistas ir sveiki mitybos  įpročiai padeda išsaugoti kūdikį sveiką ir išvengti kai kurių ligų vėlesniame amžiuje. Pirmuosius šešis mėnesius vienintelis kūdikio maistas gali būti motinos pienas, tačiau antrąjį gyvenimo pusmetį jis jau nepatenkina visų vaiko energijos ir maisto medžiagų poreikių.

Valgyti papildomą maistą vaikas turi išmokti. Naujagimis moka tik čiulpti ir ryti, tačiau per kelis mėnesius išsivysto ir kiti motoriniai įgūdžiai. Pasiūlius vaikui kieto maisto per anksti, jis refleksiškai išstums jį liežuviu iš burnos. Kūdikio koordinacija ir gebėjimas saugiai nuryti kietą maistą yra gana silpni, todėl maisto gali patekti į plaučius.

Maždaug nuo 16-tos savaitės kūdikis pradeda judinti liežuvį pirmyn–atgal ir mokosi sugriebti maistą lūpomis nuo šaukštelio. Maždaug 24–28 savaitę išsivysto gebėjimas kramtyti – vaiko žandikaulis pradeda judėti aukštyn–žemyn. Jis jau gali įsidėti daiktą į burną ir sugriebti jį delnu. Apie 28–32 savaitę vaikas išmoksta savarankiškai sėdėti, gali perimti daiktus iš vienos rankos į kitą ir juos numesti. Pagerėja vaiko pirštų motorika, jis jau gali pats paimti nedidelius maisto gabalėlius ir juos valgyti.

Pirmųjų gyvenimo metų pabaigoje vaikas pradeda labai įdėmiai stebėti aplinką ir mėgdžioti namiškius, taip pat ir prie valgomojo stalo. Vaikas jau moka kramtyti ir maždaug vienų metų amžiaus išmoksta valgyti savarankiškai.